Kategorie: Historie klubu

Ústup do stínu

Období 1963 - 1986

Po sedmi letech v divizní soutěži se vracejí fotbalisté TJ Klatovy do I. A třídy. Nastupují však do zápasů v této soutěži s předsevzetím co nejdříve se do krajského přeboru vrátit. Kádr hráčů z dob divize a krajského pře­boru v podstatě zůstává (Beránek, Kokeš, Knódl Jindra a Vlad., Mužík, Šesták, Uldrich, Friš), divizní soutěž již ochutnali odchovanci oddílu (Mazanec, Irlvek, Silovský, Řezáč) a nastupující vojíni Kratochvíl, Šromek a Takáč. Odešli jen hráči Porubský (později hráč ligové Nitry) a M. Koc.
V ročníku 1960-61 se mění soutěžní systém v tom smyslu, že zaniká oblastní soutěž. Osm západočeských mužstev včetně Jiskry Klatovy bylo doplněno šesti z I. A třídy a byl vytvořen znovu krajský přebor, v té době ale třetí nejvyšší soutěž v ČSR. Klatovští v tomto ročníku obsazují 11. místo ze 14. Pod trenérskou taktovkou V. Fialy z Plzně se vystřídalo celkem 26 hráčů.
TJ Klatovy v ročníku 1963/64 svého cíle nedosáhla, i když 1. místo v jejích možnostech bylo. Výsledky stačily na 3. místo za vítězným muž­stvem Baníku Líně a RH Domažlice. Na tato mužstva ztratila sedm, resp. osm bodů. K bodovým ztrátám vůči těmto mužstvům došlo vždy na počátku herního období. V prvních zápasech podzimu a jara trpělo muž­stvo nerozehraností a neuspokojivou fyzickou kondicí. Naopak závěr soutěže byl téměř stoprocentní. Nejlepšími střelci v mistrovských utká­ních byli Irlvek a Mazanec po 12 brankách, J. Knódl 10, Řezáč 8, Silovský 6, Beránek 4.

Postup zpět do krajského přeboru byl však vybojován v následujícím ročníku 1964/65. Mužstvo bylo doplněno z vlastních řad, Hrdličku ve středu obrany nahrazuje Červený, záloha byla doplněna Čížkem (Luby), který hrál rovněž i v útoku, do mužstva zapadl i Ištona, který plnil v Klatovech základní vojenskou službu. Skončilo i provizorní obsazení místa v brance, neboť ze Spartaku Plzeň přišel brankář Karel Haas. Už podzimní bilance byla velmi příznivá, mužstvo bylo v čele a pečlivě se připravovalo na jaro. Nakonec TJ Klatovy zvítězila před Tatranem Sušice o jeden bod, když ze 26 utkání vyhrálo 15, čtyřikrát prohrálo a sedmkrát hrálo nerozhodně. Při poměru branek 71:29 získalo celkem 37 bodů. Všechna soutěžní utkání odehráli Friš a Mužík L., 25 utkání Irlvek a VI. Knódl. K nejpilnějším dále patřili Šromek, Haas, Szabo, Čer­vený, Mazanec, Šesták. Nejlepším střelcem mužstva byl Irlvek s 12 bran­kami, Szabo a Mazanec 11, J. Knódl 9, Šromek 8, Ištona 7 a další.
Nejvýznamnějším soupeřem v přátelských utkáních byla Viktoria Žižkov, která v Klatovech zvítězila 2:1. Družbu a přátelství našich a němec­kých sportovců posílilo utkání s BSG Chemie Eilenburg ve dnech okres­ní spartakiády. Naše mužstvo zvítězilo 2:1 a v tomto střetnutí odehrál Olda Friš 400. zápas v Klatovech.

Mezi nejlepšími mužstvy kraje se TJ Klatovy udržela jen 3 sezóny (1965-68). Nebyla však ani s to proniknout do první poloviny tabulky. V ročníku 1965/66 se Klatovy umístily na 10. místě, v letech 1966/67 na 9. místě, ale v ročníku 1967/68 znamenalo předposlední 13. místo sestup.
Potíže však provázely vedení oddílu od začátku. Mužstvo nemělo sta­bilního trenéra. Příprava byla přirozeně nekvalitní. Mužstvo po několika zápasech opustili dobří hráči Šromek a Ištona (skončili vojenskou základní službu) a VI. Knódl pro vleklá zranění ukončil aktivní činnost. Z nejvýznamnějších přátelských zápasů je nutno uvést: ligový- Spartak Plzeň „A" 0:8, Jiskra Domažlice 3:2, Dukla Písek 5:2, Spartak Strakonice 9:1. Ani v ročníku 1966/67 starostí neubylo. Výbor s vypětím všech sil zajiš­ťoval plynulou činnost 5 závodních družstev, žehrá na malé pochopení závodů, institucí a úřadů v okresním městě, poklesly návštěvy na utká­ních. I hráčský kádr se zmenšil. Starší hráči zanechávají aktivní činnosti nebo dohrávají ještě v okolních oddílech a zisk nových sil je nepatrný.
Největším oslabením byl přestup L. Irlveka, perspektivního mladého hráče, do II. ligového Baníku Most, když už jako vojín a hráč v té době ligové Dukly Tachov se stal terčem jejich pozornosti. V I. mužstvu se vystřídali Haas, Kapusta, Červený, Šesták, Jar. Hais, J. Knódl, Friš, Kraus, Zd. Hais, Valeš, Mazanec, Čížek, Ebenstreit, Kopřiva, Bouberle, Valenta, Vítek a občas zaskakoval i Mužík. Divizní zkušenosti měli z mužstva už jen Šesták, J. Knódl a Friš. TJ Klatovy obsadila 9. místo se ziskem 23 bodů (26 utkání, 8 vítězství, 7 remíz, 11 porážek). Ve významnějších přátelských utkáních hostily Klatovy Baník Most,s nímž remizovaly 3:3 (jednu branku hostů vstřelil Irlvek), prohrály s Duklou Sušice 1:4 a s VS Tábor 3:4. Protože se situace v mužstvu nezlepšila, byl ročník 1967/68 znovu roč­níkem kritickým. V mužstvu se sice objevují nové tváře Svoboda a Cikala (vojáci) ale postupně odcházející starší hráči za sebe rovnocennou náhra­du nemají. Třináctým místem v krajském přeboru (13. TJ Klatovy 26 8 3 15 28:44 19 bodů) jsou klatovští odsouzeni k sestupu do I.A třídy. Sportovní neúspěchy podmiňují výrazný pokles návštěvnosti (maximum 300 diváků). Že však divácký zájem o kopanou neochabl, potvrdil první zápas ženské kopané v Klatovech. Fotbalisté - muži měli věru pádný důvod k závisti, když na utkání dívčí kopané mezi Slavií Praha a místním výběrem (8:0) se přišlo podívat téměř 1.000 diváků.

Od roku 1968 až do roku 1976 hrála TJ Klatovy jen I.A třídu. Sestup do této soutěže provázela krize i do vedení oddílu. Ve výboru hrozil hro­madný odchod zbytku funkcionářů. Schůze navštěvovalo často pouze 5 členů, situace byla velmi vážná i v mužstvu, výhled do budoucnosti nebyl vábný. Příprava mužstva byla nezodpovědná a mužstvo se s vypětím sil hned v prvním roce zachraňovalo v I.A třídě skup. C) kam bylo zařazeno. Po velmi slabém jaru (získalo jen 7 bodů) obsadilo 10. místo. Že čin­nost oddílu byla zachována, bylo zásluhou několika obětavých funkcio­nářů, kteří se sebezapřením plnili úkoly za celý funkcionářský kolektiv. Za to, že nerezignovali, což bývá nejčastějším průvodním jevem v obdo­bí neúspěchů, že vykonávali práci za celou skupinu, i když nesklízeli vděk, patří uznání hlavně funkcionářům Wirthovi, Salveterovi, Urbanovi, Brejchovi, Kubíkovi a Vaňourkovi.
Další dva roky (ročníky 1969/71) signalizují sice mírný vzestup, ale vleklé potíže překonány nebyly. Umístění na 7. a 6. místě znamená sice střed tabulky, ale toto zlepšení je spíše důsledkem snížení úrovně celé soutěže než dílem výkonnostního vzestupu. Mírný obrat k lepšímu nastal až o něco později. Mužstvo znovu bojovalo o postup. Pro cestu za tímto cílem je však příznačné, že vidina vyšší soutěže je reálná v podzimních kolech, ale po několika zápasech na jaře se beze zbytku rozplývá.
V ročníku 1971/72 jsou tímto předělem dvě těsné porážky v zápasech s Teslou Nýřany a SVÁ Holýšov, v ročníku 1972/73 se naděje rozplynuly po porážce s TJ Přeštice 1:4 a hned v následujícím kole překvapující pro­hra na vlastním hřišti s Baníkem Sulkov 2:3. A tak po těchto ročnících Jiskra Klatovy zahajuje soutěž v sestavě: Čáp - Udrich, Šesták, Kokeš, Tomečko, Mužík, Koc, Irlvek, Knódl, Beránek, Dolejší (náhradní­ci Zahálka a Friš). V podzimních zápasech se již objevuje Vašica. V jarní polovině je zkoušen Natrval, dobře se uvádějí noví hráči, vojáci Valta a Barkač, zraněného brankáře Čápa na několik utkání střídá Tajčovský, Slepička a Rybář. Diváci vítají návrat Klasny ( i kdž jen na jeden zápas), vypomáhá Kliment. Vítězem krajského přeboru se stává Dukla Tachov a postupuje do II. ligy. Její posilou se stává nadějný hráč Klatov L. Irlvek, který v ní nastu­puje vojenskou prezenční službu a právě Dukle Tachov v domácím pro­středí vstřelil rozhodující vítěznou branku z pokutového kopu. Irlvek spolu s Barkačem se stávají se 7 brankami nejlepšími střelci mužstva, po nich následují Knódl, Zahálka, Valta a Vašica po 3, Silovský a Šesták po 2, Dolejší, Mazanec, Tomečko, Friš a Kliment po 1 brance. Výkonnost mužstva je nižší, bojovnost je jeho předností jen v některých zápasech. Na tom se podílí především to, že starší hráči odcházejí, nehrají již ve všech zápasech a mužstvo je doplňováno hlavně z řad klatovských vojá­ků, kteří přirozeně natolik s kolektivem nesrostli v kompaktní celek.
Mužstvo absolvovalo toto období s následujícím hráčským kádrem: brankáři Reitmajer a Haas, obránci Kopřiva, Hlaváček, Jar. Hais, Hlinikovský, Šanda, Fabián a hráči v poli: Mazanec, Irlvek, Zd, Hais, Ebenstreit, Hrdlička, Musil, Aschenbrenner, Vítek, Šus, Hradecký, Ujčík a Kolář. Tento hráčský kádr se zasloužil o mírný vzestup (umístění na 4. místě v r. 1972 a 1973). Od roku 1973 pracoval rozšířený výbor pod vedením předsedy Jaroslava Sýkory. Došlo sice k přechodnému zlepšení práce, jejímž ovocem byly přípravy a zdařilé oslavy 75 let kopané v našem městě. Oslavy po spor­tovní stránce zahájil přátelský zápas se Slovanem Mariánské Lázně. Tehdy odvedlo naše mužstvo svůj nejlepší výkon a tento divizní celek porazilo 2:0. Sestava: Reitmajer-Kopřiva, Hladík, Fabián, Hlinikovský - Zd. Hais, Šanda, Musil - Ujčík, Kolář,. Šus, Hlaváček. V rámci oslav byly ještě sehrá­ny zápasy s Fezkem Strakonice (3:1) a SONP Kladno (1:0). Vyvrcholením bylo utkání s Viktorií Žižkov, 3. mužstvem III. ligy (0:0). Po stránce spole­čenské měly oslavy svůj vrchol 13. a 14. října na slavnostním shromáždě­ní bývalých i současných hráčů a funkcionářů v klatovské sokolovně.

Výbor několik let pokračoval také v tradici sportovních karnevalů a dětských rejů, které byly každoročně pořádány pro zlepšení finanční situace oddílu. V 80. letech bylo od této činnosti upuštěno, protože návštěvnost klesala a tyto akce nepřinášely téměř žádný prospěch. Na počátku osmého desetiletí se do práce ve výboru zapojuje bývalý talen­tovaný hráč Klatov Ladislav Irlvek, když jeho výborně se rozvíjející hráč­ská dráha byla násilně přervána v dresu ligového Baníku Most po vážném zranění nohy. Začal jako trenér dorostu a později I. mužstva mužů, s nímž v roce 1976 vybojoval kýžený postup do krajského přeboru. V této soutěži mužstvo už nemělo síly ani podmínky než na dno tabulky a pobyt v krajském přeboru byl v podstatě dvouročním bojem o udrže­ní. Postup vybojovali v posledních zápasech hráči: Dlesk (Reitmajer)-Černý, Hais, Jar. Jedlička, Musil - Daniel, Vítek, Aschenbrenner, Botek, Hrdlička, Nikl, Ďuriš - Toman, Gašpar, Hora. V roce 1977 se naše mužstvo umístilo na 11. místě a o rok později konečné 13.místo znamená sestup. Oddíl měl chabé ekonomické zázemí, postrádá vlastní mladé talentované hráče a musel příliš spoléhat na hráče, kteří v Klatovech plnili svoji vojenskou povinnost a kteří v době nejlepší rozehranosti odcházeli z našeho mužstva do mateřských oddílů. Situaci potvr­zuje skutečnost, že v dvouletém období krajského přeboru nastoupilo v klatovské jedenáctce 44 hráčů, z nichž značná část byli vojáci sloužící v Klatovech nebo v okolí. Úplný výčet zahrnuje následující jména: Dlesk, Reitmajer, Látal - Kopřiva, Diviš, Černý, Musil, Holý, Procházka, Novák, Hais Jar., Šanda, Knobl, Hlaváček, Sabaj, Valíček, Čížek - Botek, Aschenbrenner, Vítek, Hrdlička, Nikl, Jedlička, Kročian, Sučko, Knotek, Vozka, Nemetli, Janas, Mazanec, Masopust, Tuček - Daniel, Toman Zd., Gašpar, Hora, Čtvrtečka, Šířek, Buran, Mrázek, Chano, Zwiefelhofer, Lysák. Z vojínů se velmi dobře v paměti klatovských diváků zapsali Ďuriš, Buran, Botek, Sučko, Janas a Daniel, jejichž odchod, stejně jako mladého Hory na vojnu, znamenal výrazné oslabení mužstva.

Od roku 1978 pokles výkonnosti v I.A třídě pokračoval a mužstvo se zpočátku udržuje ve středu tabulky, později nastávají starosti s udržením. Nedařilo se, i když pro dospělé byl zajištěn trenér II. třídy Libor Mikeš z Plzně. V roce 1979 skončilo mužstvo na 7. místě, v roce 1980 na 6. místě, v roce 1981 uhrálo ještě 5. místo, v roce 1982 jen 8. místo a v roce 1983 skončilo až deváté. Nepomohl ani přestup hráče Žáka z Admiry Praha, který řadu let patřil k oporám mužstva. V sestavě se objevují i nové tváře Prokosch, Suk, Janda, Krčma, Šálek, Grunet, Krčmář. Nikdo však tehdy nepředpokládal údobí přímo krizové.

„B" mužstvo v době, kdy A-mužstvo opouští krajský přebor, kde se umístilo na druhém místě v okresním přeboru a postoupilo do nově vytvořené I.B třídy, mezičlánku mezi kraj­skými a okresními soutěžemi. Hned po roce končí naše záložní družstvo umístěním na 9. (t.j. předposledním) místě svou éru v této soutěži. Pak následovalo 7 ročníků v okresním přeboru, v němž v roce 1971 získávají titul okresního přeborníka a s ním znovu postup do I.B třídy. I nyní se ukázalo, že mužstvo nemá výkonnost pro tuto soutěž a po dvou letech (v roce 1973) se vrací do okresního přeboru.
Je pozoruhodné, jak B-mužstvo svou výkonností opisuje podobnou křivku jako naše A-mužstvo, jak rytmus výkonnosti obou je si podobný. Mužstvo nemělo stálý kádr, improvizovalo se. Jádro tvořili převážně star­ší hráči, než odcházeli dohrávat do okolních oddílů a ti byli doplňováni mladými z dorostu. Řada mladých hráčů se ztrácí, protože nechtěli dále a náročněji na sobě pracovat a hrát v B-mužstvu bylo pro ně potupou. V roce 1973 tvořili jádro mužstva následující hráči: Kán, Šatra, Javorský, Mir. a Jar. Stulíkové, Vejčík, Mašek, Kolář P., Kolář Zd., Černý, Babka, Janda St., Bouček.
Po jednom roce v okresním přeboru spadlo záložní mužstvo dokonce do III. třídy, z níž se po ročním pobytu znovu vrátilo do okresního přeboru. Mladí hráči v něm se zasloužili o vítězství v této soutěži a o třetí postup do I.B tř. v tomto období. V ní se tentokrát udrželo 4 roky (1976-80). Nejpříznivější pro družstvo bylo období 1976/77, kdy kádr mužstva tvo­řili následující hráči: Šrom - Kovařík, Úbl, Vozka Urban -Janas, Jedlička, Kročian, Hlaváček, Buran, Hradecký - Mach, Gašpar, Majchrovič, Toman Zd., Čtvrtečka, Kolář, Krčmář. V r. 1980 byla I.B.tř. už nad síly mužstva, které postihl pokles, sestup a po dvou letech pobytu v okresním přeboru dokonce pád do 3. třídy.

Dorostenecké mužstvo TJ Klatovy v tomto období představuje převáž­ně družstvo z 2. poloviny tabulky krajského přeboru. Po třech letech v krajské soutěži (1962-65) si znovu vybojovalo postup do krajského pře­boru umístěním na 2. místě, neboť vítěz Tatran Staňkov se nároku na postup zřekl. Pak pět let, do roku 1970, umísťovalo se od 7. do 11. místa. V tomto roce pro nesrovnalosti se startem vyloučeného hráče bylo za trest přeřazeno až do okresního přeboru. Jeden rok stačil k tomu, aby si vydobylo postup zpět do krajského přeboru, kde hrálo až do r. 1977. Následoval znovu sestup a pětiletý pobyt v okresním přeboru. Z něho se do krajského přeboru znovu probojoval v roce 1982. Také vedení Kohout-Salvetr bylo v roce 1976 vystřídáno Zd. Šprochem, bývalým hrá­čem TJ Klatovy z éry divize, jemuž v dobré a zodpovědné práci pomáhal J.Slosar a Samek. Jejich zásluhou si naši dorostenci uhájili své pozice v krajském přeboru, i když v r. 1983 byli oslabeni o velmi talentovaného hráče Jar. Babku, který za studií přestoupil do Škody Plzeň. Plynulý chod dorosteneckých družstev byl nezbytnou podmínkou činností žákov­ských družstev, v nichž odváděli nenápadnou ale záslužnou práci bratři K. a St. Šestákové a. Knódl st.

Zdálo se, že významným mezníkem v historii našeho oddílu bude rok 1980, kdy se měl naplnit sen o travnatém hřišti pod Hůrkou. Jenom záslu­hou V. Kubíka, čelního funkcionáře oddílu, byly zahájeny práce na úpra­vě plochy, dopraveno velké množství škváry a přemístěna masa země­dělské půdy. S velkým vypětím zabezpečoval V. Kubík za celou jednotu podmínky pro pracovní skupinu p. Sibery, udržoval s ním trvalý kontakt a stal se pro něho zárukou, že práce budou dovedeny do konce. Travnaté hřiště po dokončení oplocení a jiných prací přesto zprovozněno nebylo, sloužilo jen lehkým atletům a teprve v následních letech bylo fotbalistům dovole­no jej přechodně užívat k tréninkům a ojediněle k zápasům. Tato skutečnost vedla k tomu. že po rozhodnutí výboru oddílu bylo přikročeno hlavně z iniciativy Ladislava Irlveka v dohodě s okresním a měst­ským národním výborem k velmi náročnému zatravnění hřiště na Rozvoji. Tato akce byla velkým rozmachem sil oddílu, dílem, na němž si prací vydobyli podíl téměř všichni členové oddílu od nejstarších až po žáky. Hnací silou při plnění tohoto úkolu a při náročné renovaci spor­tovního zařízení hřiště Na Rozvoji byl nový výbor, jemuž ve všech pracích šel příkladem v čele nový předseda Karel Šesták, bývalý hráč Klatov divizní éry. Ten také ojediněle dlouho, celých 13 let, odpovědně pracoval v této náročné funkci. Travnaté hřiště bylo slavnostně otevřeno 19.9.1984 zápasem s jede­náctkou bývalých internacionálů. V tomto populárním mužstvu přitaho­vala jména známých špičkových hráčů jako Fr. Veselý, Dyba, Smolík, Dvořák, Jelínek, Geleta, Mašek, B. Veselý, Stratil. Po nerozhodném polo­čase 2:2 skončil zápas vítězstvím Klatov 6:4, když branky domácích vstřelili: Mužík 3, Krčmář, Bouček a Babka po 1.

print Formát pro tisk

Fotoaparát
Fotografie
 

Nadcházející utkání

SK Klatovy 1898 vs FK. Ostrov

Divize sk. A - 24. kolo
sobota 6. 5. 2017
17:00 hod
hřiště Rozvoj
 

Hlavní partneři

         

 

 

       

 

 

Partneři